Rc Kamyon TIR ve İş Makineleri
İlk Projem Man Tga - Baskı Önizleme

+- Rc Kamyon TIR ve İş Makineleri (https://rckamyon.com)
+-- Forum: RC KAMYON VE TIRLAR (ÇEKİCİLER) (https://rckamyon.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: MAN (https://rckamyon.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Konu Başlığı: İlk Projem Man Tga (/showthread.php?tid=106)

RE: İlk Projem Man Tga - by_tegmen - 09-08-2012

Arkadaşlar ön aks bulamadığım için ilk fotodaki kamyonu yapmaya karar verdim. Arka üç dingil olmak üzere yapacağım. normal pilleri eski oyuncak araba pil hazensine koydum ve 2 kablo çıkardım. motoru çalıştırdım ancak esc ye bağlıyorum kumanda alıcısını falanda bağlıyorum,1 adet de direksiyon için servo, sonra kumandayı açıyorum tık yok? nasıl olması gerekiyor arkadaşlar?

RE: İlk Projem Man Tga - Kamyoncu-Itulu1 - 09-08-2012

@ beyinci Arac degil zaten mesajda yazdıgım gibi pil zarar görür pilin hücrelerini bellli bir degerin üstünde tutmak zorundasınız (life 2.7- 2.8) kı piliniz zarar görmesin. Pil dedigimiz şeyde az buz degil kargosuyla birlikte 100 tl lere malolan bırsey. O yuzden konuyla alakalı cok okuyup dogru alım yapmak lazım

@ Mükremin Wedico esclerde bec yoktur yani sistemi esc beslemez. Yani alıcına akım gitmedigi için dogal olarak servon calısmıyordur. Cozum sudur. Eger wedico board kullanıyorsan 11 -12 numaralı cıkıslar bırı artı bırı eksıdır oraya servo kablosuyla aynı tür kabloyu baglar dıger ucunuda alıcınıa baglarsan(tercıhen alıcıda b yazan kanal yada bos herhangıbır kanalda olur) kamyonun calısır. Şayet boardın yoksa board satın alman yada yenibir esc bakman yada 4 tane kalem pille yada herhangibir 6 voltluk guc kaynagı ıle alıcıyı beslemen lazım.

Okan abi boardım yok. Benim alıcıda 6 kanal var ve bir tane de ID SET yazan bir yer var. Bağlantıyı nasıl yapmam gerekiyor? Bide pil olarak deneme amaçlı 6 tane 1,5 v lık pil kullandım. Esc yi ve motoru çalıştırmak için yeterlimidir? Bide esc den çıkan boş bir kablo var. Tek kablo ucu kesik. O nedir onuda anlamadım.

RE: İlk Projem Man Tga - mgm - 09-08-2012

Selam Mükremin
yapman gereken cok basit okaninda dedigi gibi öncelikle aliciyi beslemek icin 4.8 veya 6 v luk pil kullanabilirsin. Daha sonra alici ve kumanda arasinda bind yapman lazim bu genelde cogu kumandada yapilan bir olaydir. Yani kumandayla alici arasindaki tam frekans baglantisi kurmak.(bazi kumandalar bunu otomatik yapiyor). Esc ye 6tane 1.5V deneme amacli kullanabilirsin. Yeni esc almana bence gerek yok elindeki esc calisiyor. Sadece yapman gereken aliciyi beslemek Daha sonra baglantilari yapip aracini calistirabilirsin. ESC den cikan yesil kablonun görevi fren lambalari icin sinyal özelligi tasiyor. Suan icin bir fonksiyonu yok bildigim kadariyla.
Baglantiyi yapman icin ;
ilk önce aliciya 4.8V luk güc kaynagi saglaman ( Bu enerjiyi daha sonra ana pildende seri baglama yöntemiyle lambalarla birlikta sagliya bilirsin)
-alicidaki en üsteki veya onun bir altindaki giris (bir tanesi BIND icin digeri Güc kaynagi icin)olmasi gerekir .
-güc kaynagini bagladiktan sonra kumandayi calistirman gerekir sonra aliciyla arasinda baglanti kurmasi icin BIND kablosunu takman gerekir.eger BIND kablosu yoksa otomatik olarak calisacaktir.(BIND kablosu kumandanin kutusundan cikmasi lazim)
-daha sonra herhangi bir servoyu aliciya baglayip hareket ettirebilirsin
-ESC icin güc kaynagini bagladiktan sonra ESC nin kablosunu direk aliciya baglayip kamyonu hareket ettirebilirsin.
Biraz uzun oldu sanirsamSmile
Selamlar.

Bind kablosu çıkmadı, zati kumanda ikinci el ancak olsa idi yanında gönderirdi.
Alıcı bu abi,

[Resim: attachment.php?aid=105]

Güç girişini nereye bağlamam gerekiyor abi? Herhangi birine bağlamam yeterli olur mu?

Bu arada avare aksı en arkaya aldım, teker sayısını 1e düşürdüm. Onuda inip kalkabilen bir hale dönüştürecem becerebilirsem eğer.

RE: İlk Projem Man Tga - mgm - 09-08-2012

Alicida 7 tane giris var Id yazan en alttaki bind icin zannedersem cünku sadece iki giris var. Ekstra güc kaynagi girisi yok bundan dolayi bildigim kadariyla herhangi birine baglaman yeterli olcaktir diye düsünüyorum. Aldigin sahisa sorarak belki tam emin olabilirsin..
Degisiklikleri resimlerle paylasirsan yorum ve öneriler artacaktirSmile
Gelismeleri bekliyoruz.
Selamlar

RE: İlk Projem Man Tga - volkan - 10-08-2012

Enerji kaynağını resme göre en alttakine takmak gerekmez mi? Diğerleri kanal girişleri.

RE: İlk Projem Man Tga - Kamyoncu-Itulu1 - 10-08-2012

Enerjı kaynagı ıle bınd aynı sey degıl beyler bınd kumandayı calıstırması ıcın gereklı olan aksıyon. Enerjı kaynagı kamyonu calıstırması ıcın. ikisinin kabloları farklıdır. Enerjıyı 6. kanala takabılırsın. Eger bıraz beklersen ben bu konuyla ılgılı haftasonu genıs kapsamlı bı konu hazırlayıp foruma ekleyeyım.
Son bır not mukremın senın bınd yapmana gerek yok eger kumanda ıkıncı else senden oncekı sahıbı zaten bınd yapıp alıcıyı kumandaya tanıtmıstır. Sen sadece 4 pillik beslemeyı 6. kanala tak yeter

RE: İlk Projem Man Tga - by_tegmen - 10-08-2012

Şimdi gittim pil yatağı aldım 4 tane pili yatağına seri bağladım ancak şöyle bir durum var. Ben bunu alıcıya nasıl takacağım. Alıcıya takmak için soketim var ama bu soketi pile nasıl bağlayacağım + ve - kutupları nasıl olacak.

Fotolar aşağıda, eğer bağlantıları becerebilirsem bu gece ilk deneme sürüşü olacak, kabinsiz ama, boyaları aldım siyah ve turuncuya boyanacak.

[Resim: th_CIMG9893.jpg]
[Resim: th_CIMG9894.jpg]

RE: İlk Projem Man Tga - mgm - 10-08-2012

Selam Mükremin
kirmizi ve siyah olan kablolara baglayacaksin ve normal servo taktigin gibi aliciya takicaksin.Beyaz kablo singnal icin yarar servolarda.
Selamlar.