Rc Kamyon TIR ve İş Makineleri

Tam Versiyon: 1:16 Michigan T-24 NYLint - Wedico - Elyapımı Vinç
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Araca başlama tarihi (2012/01/02)
Damperli kamyon yapımına doydugum için Mercedes LAK yerine buna ve Magirus Deutz itfayeye eş zamanlı olarak baþlayacagım.

Bu araçlar NyLint tarafindan 60larda üretilmiş sıkıştırılmış çelikten baya agırlar, daha paslı gözüken model (Kabini yekpare olan yeni versiyon oda 50- 60lardan) Dikkatinizi çekmiştir vinçin camları ile kamyonun camları arasýnda bi orantısızlık var. Smile Gercek aractada aynı orantısızlık var Smile
Vinç hakkında birazda bilgi (diger nylintler hakkýndada sitede bilgi mevcut)
http://www.tnttoytrucks.com/NYCONDiggers.html

Kamyon alt yapısı CCC diyede geçiyor. Vinci kim üretirse araç onun adıyla anılıyor. Kamyon alt yapısı genelde aynı ve 2. versiyonu ülkemizdede görmek mümkün hatta karayollarının envanterinde bile mevcut bu araç. Birinci versiyonun hiç görseline denk gelmedim. Andıran görseller var ama birebir bulamadım. Aracın Modeli T24 Michigan. Denk gelen olursa paylaşırsa sevinirim.

Bu arada aslında bu araçlar koster olarak satılıyor ama sansıma ikisinide koster aparatları kayıp bir sekilde aldım ve vinç olarak kullanacagım.
Bu araç ülkemizde karayolları, devlette ve özel sektörde kullanıldı. Karayollarının müzesinde cok benzeri mevcut. Hatta wow da fotografýda var.

Bu donusum amerikada daha kimse yapmadı ilk yapan ben olacagım inþallah sorunsuzca başarırım.

Şimdi modeli tanıttıktan sonra gelelim icraata. Once ben bunun üst kabinin govdeden ayýracagým lastikleri felan sokecegim sasesini ayarlayacagım eger genisligi iyi degilse yerine wedico olceginde L profil koyup uygun sekilde delecegim. Tabi bu arada boyayı sokup zımparalayıp vurukları hataları duzeltecegim. Sonrada arkaya iki wdc plastik dif önede standart wedico aks koyacagım. Difleri plastik seçmemdeki sebep bu araç agır arazi koþullarında ilerlemeyecek. Bi damperli kamyon kadar zorlukla karşılaşmayacak vinç yani istedigi yere parkedip kol açısını degiştirir. Smile Sonra makine çelik oldugu icin cok agır o yuzden yerede saglam basıyor ordanda bir artım olacak. Ust taraf icinde iki tane reduktorlu motor biri kolu indirip kalıracak digeride ipi muhtemelen ipte makara olacak 4 sarım mı 2 sarım mı bilmem bir kanca bulmam yada yapmam yada yaptırmam gerek. govdeyide servo hackleyerek dondurmeyi dusunuyorum. Arac maximum 180 derece donecegi icin kablo sarması ile karsılacagımı sanmıyorum. Bir exkavator gibi durmaksızında calısmayacagı icin sıkıntı yaratacagını sanmıyorum. şimdilik aklıma gelenler bunlar öneri fikir herşeye açıgım.

Aracın şu an ki hali
[Resim: IMG-20120101-02040_zpsc6bfa115.jpg]
[Resim: IMG-20120101-02044-2_zps3cf52f15.jpg]
Bugun elektrikler gitmeden önce aracı parçaladım lastiklerini söktüm ve yıkadım baya kir pas içindeydiler. Sonra aracın ustune boya sokucu dokup yangın verdıvenınde bıraktım. Boyaların zaten artık hali kalmamıştı boya sokucuyle tamamen temizlenirler diye umuyorum. Aracın kendi içindeki þasesi normal wedico saseden 2 mm dar. Parcaları monte ederken pullarla onu duzeltebilirim. Cunku aracı parcalamak gercekten baya zor oluyor çeligi arac 55 yasında olmasına ragmen hala cok diri ve saglam.

[Resim: IMG-20120114-02102_zpsa7ee79f6.jpg]
[Resim: IMG-20120101-02042_zpsd55e8900.jpg]
[Resim: IMG-20120114-02104_zpsaed1a909.jpg]

Bu aralar taşınma telaşında oldugumuz için pek kamyonlarıma bakamıyorum. Michiganın boyasını bi miktar söktüm boya sökücü ile ama cok ugrasmadým temizlemeye ama boyanın direnci bitti boş bi zamanımda detaylıca temizleyecegim. Şimdiki hali:

[Resim: IMG-20120125-02123_zps0faf499c.jpg]
[Resim: IMG-20120125-02122_zpsa3d1e597.jpg]
[Resim: IMG-20120114-02105_zps407efa73.jpg]
Evet genjlerr uzun zamandır elimi sürmeye fırsat bulamadıgım bir projeye devam ettim geçtigimiz zaman içerisinde. Önce alttaki orjinal şaseyi söktüm. Şase araca 4 noktadan puntalydı onlardan ileri geri yapa yapa kurtuldum.

[Resim: DSC03719_zps03a467b2.jpg]

[Resim: DSC03721_zps3673c502.jpg]

Sonra arka taraftaki sabitleme bacaklarını söktüm temizledim yine o bacakları kullanacagım.

[Resim: DSC03725_zps1d0ae413.jpg]

daha sonra arka tarafta yandan bakıldıgında görünen desteklemek için koydukları scaleligi bozan bir plaka vardı onu yine puntalarından kopararak söktüm. Sökünce saga sola açılan kollar serbest kaldı pastan açılmıyorlardı Big Grin neyse onlarıda cıkarttım şimdilik temizledim. Fakat hem kaportayı hemde diger metal aksamı iyice pastan temizleyip o şekilde elektrostatik boyaya verecegim şimdilik kabasını alıyorum diyebilirim.

Tabi arka tarafı sökerken plakaya biraz zarar verdim sonra onu mengenede tekrar eski haline getirdim. Ön tamponuda düzelttim.

[Resim: DSC03726_zpsae4c813a.jpg][Resim: DSC03727_zps66bf0b2c.jpg][Resim: DSC03728_zps4029ccad.jpg][Resim: DSC03729_zps9ad6184f.jpg][Resim: DSC03730_zps54619da0.jpg][Resim: DSC03731_zps2eca0367.jpg][Resim: DSC03732_zpsef896005.jpg]

Ve kaportamız hazır olduguna göre artık şaseye geçebilirim. Kendi yaptıgım wedico prof şaselerden birini aldım Wediconun 731 ine muadil bir şase bu araca uygun hale getirdim.  Ön dingili 7-8 mm geriye çektim ve arka taraftada küçük restorasyonlar yaptım. Devamı gelecek

[Resim: DSC03733_zps2341403e.jpg][Resim: DSC03735_zpscfedff59.jpg][Resim: DSC03737_zps9bb35987.jpg][Resim: DSC03738_zps61343f99.jpg][Resim: DSC03739_zps6e502fd5.jpg]
ver coşkuyu ağammm Big Grin

cumhur

Okan ım helal olsun sana be.demek bu yavru 55 yaşında şöyle biraz araştırdım da bu modelin rc yapılmışını bulamadım.herhalde dünyada ilk olacak.projede en çok zorlanacağın yer kuleyi döndüren dişli rulman olacak gibi görüyorum.diğer kısımların ciğeri bile sökersin sen kolay gelsin merakla takipteyim yiğidim.
Başkan sonucu merakla bekliyorum çok güzel bir araç ortaya çıkacak buna eminim
Bende çok merak ediyorum standart dışı bir model
Veriorum coşkuyu agam,

Aynen Cumhurum bu modeli rc ye dönüştüren henüz bende görmedim, Bugun yarın yabancı forumlarada ekleyecegim dönüşüm aşamalarını. Kule ile ilgili fikir jimlastigi yapmaya devam ediyorum. 360 donecek ama 1-2 tur donemeyebılır. Bakalım 1. etap alt yürürü tamamlamam ondan sonra kuleyle ilgilenecegim.

Saolasın serkan abı ınsallah guzel bir araç çıkartmaya çalışacagım

Teşekkürler Bahadır standart dışını seviyorum Big Grin
Kulenin altina dusuk devirli bi L motor tamamdirSmile))

cumhur

ah be kardeşim sadece L motorla bitse keşke.vinç lolu,sarma makarası ve vinçin ucundaki aparat için en az iki elektrik motoru koymak lazım.kule 360 derece döneceği için yukarıya 6 adet kabloyu ulaştırmak lazım.ayriyetten kule ile gövde arasında zerre kadar boşluk olmaması lazım ki langır lungur oynamasın.

Okan ım ben ekskavatörü yaparken en zorlandığım yerlerden biri oldu ama sonunda yaptım.dediğin gibi sen yürürü bitir oraları hallederiz Allah ın izniyle.hakkatten klasik shelby cobra mustang gibi bişey çıkcak ortaya yürü be yiğidim
Sayfalar: 1 2 3